Fizjoterapia

Fizjoterapia w ciąży i po porodzie

Ciąża to niezwykle piękny, ale też wymagający czas dla organizmu każdej kobiety. Fizjoterapia pod  okiem specjalisty pozwala dobrze przygotować się do porodu i zrozumieć, co będzie działo się z naszym ciałem. Rehabilitacja ma sprawić, że przyjście dziecka na świat będzie możliwie najmniej obciążające. To szczególnie ważne, aby mama w okresie połogu mogła skoncentrować się na swoim skarbie, a nie wyłącznie na dolegliwościach. 

Terapia w ciąży obejmuje, m.in. ćwiczenia mięśni miednicy, ćwiczenia zmniejszające bóle stawów krzyżowo-biodrowych, naukę prawidłowego oddychania i zalecanej postawy ciała, wskazania odnośnie aktywności fizycznej w danym trymestrze, sposoby na niwelowanie bólów kręgosłupa, ćwiczenia relaksacyjne. 

Wizyty po narodzinach dziecka wspierają powrót do formy, m.in. wzmacniają mięśnie, pomagają się regenerować, zmniejszać obciążenie kręgosłupa, a także zmniejszyć bliznę po cesarskim cięciu, tak aby nie ciągnęła i nie utrudniała codziennego funkcjonowania. Fizjoterapia niweluje też takie dolegliwości jak nietrzymanie moczu, bolesne współżycie, hemoroidy, czy zaparcia. 

Wskazania:

  • przygotowanie do porodu
  • bóle kręgosłupa i stawów w ciąży
  • rozejście kresy białej
  • blizny poporodowenietrzymanie moczu
  • bolesne współżycie

Jak przygotować się do wizyty?

  • Pierwsza wizyta jest poprzedzona wnikliwym wywiadem. Bardzo prosimy o zabranie ze sobą wszelkiej dokumentacji związanej ze schorzeniem, z jakim Państwo się do nas zgłaszają. Następnie nasz fizjoterapeuta przeprowadzi badanie funkcjonalne, dzięki czemu oceni pracę układu ruchu. Na tej podstawie ustali program leczenia.
  • Sama fizjoterapia nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy zaopatrzyć się w wygodny strój, najlepiej krótkie spodenki i koszulkę lub top niekrępujące ruchów. Warto zadbać również o wygodną bieliznę – niektóre elementy terapii mogą bowiem wymagać częściowego zdjęcia ubrania wierzchniego. Świetnie sprawdzają się chociażby staniki sportowe.
  • Na ok. godziny przed masażem nie zaleca się spożywania posiłków, zwłaszcza tych ciężkich.