-
Strona główna
- Kolano biegacza

Kolano biegacza
– jak trenować, żeby sobie nie szkodzić
Regularne przeciążanie podczas biegania może skutkować tzw. kolanem biegacza. Objawy to, m.in. przewlekły ból, który nie ustępuje po treningu, obrzęki, wrażenie pocierania kości o siebie. W takim przypadku niezbędna jest rehabilitacja.
Od dziecka słyszymy, że sport to zdrowie. To zdanie, z którym nie sposób się nie zgodzić. Aktywność pozwala nam zachować kondycję, poprawić formę, niwelować dolegliwości ruchowe i poprawić samopoczucie. Z takimi zaletami nie sposób polemizować. Możemy jednak się nimi cieszyć wyłącznie odpowiedzialnie podchodząc do ruchu.
Przykładem może być bieganie, które w ostatnich latach zrobiło prawdziwą furorę. Biegamy w przestrzeni miejskiej, w otoczeniu natury, wcześnie rano, żeby naładować się dobrą energią lub wieczorem, aby odreagować stresy.
Trenując zbyt intensywnie możemy wywołać u siebie kontuzje, co jest szczególnie szkodliwe dla naszych kolan.
Kolano biegacza – objawy
Kolano biegacza jest rezultatem przeciążenia przyczepu pasma biodrowo-piszczelowego oraz powstania związanego z tym stanu zapalnego. Typowym objawem jest ból pojawiający się w trakcie i po treningu w przednio-bocznej części kolana. Dolegliwości nie ustępują nawet po regeneracji, przyjmując przewlekłą formę. Dodatkowo mogą pojawić się obrzęki, charakterystyczne trzeszczenie podczas ruchu oraz wrażenie pocierania o siebie kości. Z czasem możemy mieć coraz większy problem ze sprawnym poruszaniem się, np. wchodzeniem po schodach.
Kolano biegacza – rehabilitacja
Fizjoterapia jest zalecana wszystkich biegaczom. Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem, w Interfizjo mogą liczyć na profesjonalne wsparcie w przygotowaniu planu treningowego. Nasi specjaliści wezmą pod uwagę indywidualne predyspozycje, m.in. kondycję w momencie rozpoczęcia aktywności, wydolność oddechową, itp. Warto też przejść diagnostykę funkcjonalną FMS, która pozwoli nam ustrzec się w przyszłości urazów.
Rehabilitacja jest też ratunkiem w momencie, gdy już nabawimy się kolana biegacza. Niezbędna wtedy jest kinezyterapia, która jest dzielona na kilka etapów. Na początku specjalista prowadzi ćwiczenia, które nie obciążają stawu kolanowego. Następnie te poprawiające stabilizację stawu, a na koniec poprawę dynamiki i wytrzymałości kończyny. Optymalne efekty uzyskuje się w połączeniu fizjoterapii z fizykoterapią, m.in. elektroterapią, krioterapią, laseroterapią laserem wysokoenergetycznym, czy z wykorzystaniem pola magnetycznego.
Pamiętaj: w przypadku niepokojących bólów kolana najpierw skonsultuj się z lekarzem.