Rwa kulszowa

Rwa kulszowa – przykre konsekwencje zwyrodnienia kręgosłupa

Silny, promieniujący ból w dolnej części pleców, który uniemożliwia funkcjonowanie, często nazywamy tzw. atakiem korzonków. Jego przyczyną jest zwyrodnienie kręgosłupa, które bez fizjoterapii może nawracać, regularnie uprzykrzając nam życie. 

Rwa kulszowa to silny, promieniujący ból, który dotyka znacznej części ciała. Zaczyna się w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa, przechodzi do pośladka, tylną część uda i prowadzi aż do stopy. Czasami towarzyszy mu drętwienie. Symptomy bywają tak silne, że niektórzy nie są w stanie ustać i muszą się położyć. 

Rwa kulszowa – przyczyny i objawy 

Rwa potocznie jest kojarzona z tzw. atakiem korzonków. Wyróżniamy trzy rodzaje: rwa barkowa, kulszowa i udowa.  Jej przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które rozwijają się wraz z wiekiem. Chociaż w wielu przypadkach dolegliwości przechodzą, u ok. 75% pacjentów dochodzi od nawrotów schorzenia. Objawy mogą się nasilać, m.in. z powodu wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, czy gwałtownej zmiany temperatury. Zdarza się to nawet latem, chociażby kiedy leżąc na gorącej plaży decydujemy się wskoczyć do zimnej wody bez wcześniejszego przygotowania organizmu. Czasem powodem mogą być choroby towarzyszące jak cukrzyca, czy nowotwory. Rwie kulszowej sprzyja także siedzący tryb życia, długotrwałe przebywanie w pozycji wymuszonej, ale też otyłość. 

Rwa kulszowa – rehabilitacja 

Kiedy dopadnie nas to schorzenie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który przepisze leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozkurczowe. Zdarza się, że niezbędne bywają również zastrzyki domięśniowe, a w ciężkich stadiach usztywnienie kręgosłupa. Terapię farmakologiczną warto wspomóc fizjoterapią. Szczególnie jeśli chcemy ustrzec się przed nawrotem tego nieprzyjemnego schorzenia. 

W gabinetach Interfizjo specjaliści poprowadzą kinezyterapię, czyli serię ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe oraz ćwiczenia uelastyczniające. Pacjenci uczą się też zachowywać prawidłową postawę, dzięki czemu mniej obciążają swój organizm. Ulgę w bólu przyniesie także masaż. Uzupełnieniem jest fizykoterapia ultradźwiękami oraz laseroterapia wysokoenergetyczna.