-
Strona główna
- Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka
Mrowienie, drętwienie, sztywność palców, poczucie osłabienia ręki – to dolegliwości, które mogą świadczyć, że nabawiliśmy się zespołu cieśni nadgarstka. Przyczyną tego schorzenia jest częste wykonywania jednostajnego ruchu, dlatego często cierpią na nie osoby pracujące przed komputerem.
Praca w warunkach biurowych wydaje się wyjątkowo bezpieczna. To jednak tylko pozory. Wielogodzinne ślęczenie przed monitorem skutkuje wieloma schorzeniami, które można już uznać za problem cywilizacyjny. Bolące plecy – chyba nie mam osoby, która tego nie doświadcza. Niestety, jesteśmy narażeni również na inne dolegliwości.
Zespół cieśni nadgarstka – objawy
Jeśli czujecie, że Wasza ręka jest osłabiona (a szczególnie chwyt), czujecie mrowienie w palcach lub uporczywe drętwienie, może to oznaczać zespół cieśni nadgarstka. Jego przyczyną jest uciski nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Sprzyjają temu takie zachowania jak częste wykonywanie jednostajnych ruchów, np. pisanie na klawiaturze, czy operowanie myszką.
Jeśli męczą Was podobne objawy, niezwłocznie udajcie się do lekarza. W przeciwnym wypadku dolegliwości mogą się pogłębiać i skutkować, m.in. wypuszczaniem przedmiotów z ręki, problemami z korzystaniem z telefonu, trudności w prowadzeniu samochodu. Jak widać, zespół cieśni nadgarstka ma wpływ na wiele aspektów naszego życia.
Co jeśli diagnoza potwierdzi nasze przypuszczenia? Rada jest jedna: trzymamy się zaleceń ortopedy. W przypadku, gdy stan jest bardzo zaawansowany niezbędna może okazać się operacja. Kiedy jednak objawy nie są ostre, istnieje szansa na uniknięcie zabiegu.
Zespół cieśni nadgarstka – rehabilitacja
Jedną z metod wspierająca powrót do sprawności może być noszenie ortezy na nadgarstku. Wskazana jest również fizjoterapia. Specjaliści Interfizjo stosują, m.in. laseroterapię z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego, terapię ultradźwiękami, czy pole magnetyczne. Ważnym elementem są również ćwiczenia stabilizacyjne. Połączenie tych sposobów pozwala zniwelować ból nadgarstka i sprawnie wrócić do formy oraz odzyskać komfort codziennego funkcjonowania.