Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Rehabilitacja stawu skokowego

Jak przebiega rehabilitacja stawu skokowego i w jakich przypadkach się ją zaleca? Staw skokowy to kluczowy element układu ruchu, często narażony na kontuzje, zwłaszcza w środowisku sportowym. Dowiedz się, jak dbać o swoje stopy i unikać powikłań po urazach stawu skokowego.

Zapamiętaj!
  • Staw skokowy to część stopy, która pełni ważną funkcję podczas chodzenia i skakania.
  • Jednym z najczęstszych urazów stawu skokowego jest jego skręcenie. Może do niego dojść w sytuacji niefortunnego postawienia stopy na nierównym podłożu.
  • To, ile trwa gojenie skręconego stawu skokowego, zależy od stopnia urazu.

Czym jest staw skokowy? Jak jest zbudowany?

Staw skokowy, inaczej nazywany stawem skokowo-goleniowym, jest to staw umożliwiający głównie ruchy zgięcia i prostowania w stopie. Znajduje się między kończyną dolną a stopą i odgrywa kluczową rolę w chodzeniu, bieganiu i skakaniu. Kontuzje takie jak skręcenia czy złamania są powszechne, zwłaszcza wśród sportowców.

Na czym polega rehabilitacja stawu skokowego?

Rehabilitacja stawu skokowego to proces mający na celu przywrócenie pełnej funkcji tego stawu po kontuzji lub zabiegu chirurgicznym. Staw skokowy jest jednym z najczęściej kontuzjowanych stawów w ciele człowieka, zwłaszcza wśród osób uprawiających sporty. Kontuzje te mogą obejmować skręcenia, naderwania więzadeł czy złamania.

Wskazania 

Rehabilitacja stawu skokowego jest ważna po różnego rodzaju urazach, operacjach i w pewnych stanach chorobowych. Oto główne wskazania do rehabilitacji stawu skokowego:

  • urazy mechaniczne – skręcenie stawu skokowego, złamania kości tworzących staw skokowy, naderwania mięśni i ścięgien w okolicy stawu skokowego;
  • pooperacyjna rehabilitacja – po zabiegach chirurgicznych, np. rekonstrukcji więzadeł, osteosyntezie po złamaniach czy operacjach związanych z usunięciem osteofitów lub innych patologicznych zmian;
  • choroby zwyrodnieniowe i zapalne – różne postacie zapalenia stawów, w tym reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa, jeżeli obejmują staw skokowy;
  • zespoły bólowe;
  • nieprawidłowości w ustawieniu stopy – na przykład płaskostopie, które może wpływać na funkcję i biomechanikę stawu skokowego.

Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego to jeden z najczęstszych urazów w sporcie i w życiu codziennym. Skręcenie kostki polega na przemieszczeniu końców kostnych w stawie poza ich normalne położenie bez trwałego przemieszczenia (to odróżnia skręcenie od zwichnięcia). 

W przypadku stawu skokowego najczęściej dochodzi do skręcenia podczas niefortunnego postawienia stopy, na przykład na nierównej powierzchni. To zaś prowadzi do gwałtownego i nadmiernego skręcenia stopy do wewnątrz lub na zewnątrz. Skręcenia stawu skokowego klasyfikuje się w zależności od stopnia uszkodzenia więzadeł na skręcenie 1 stopnia, skręcenie 2 stopnia i skręcenie 3 stopnia.

Skręcenie stawu skokowego – leczenie

W przypadku skręcenia stawu skokowego leczenie polega na:

  • pierwszej pomocy (protokół RICE – rest (odpoczynek), ice (lód), compression (kompresja), elevation (uniesienie kończyny); 
  • rehabilitacji po skręceniu stawu skokowego.
Ile czasu goi się skręcenie stawu skokowego?

To, ile czasu goi się skręcenie stawu skokowego, zależy od stopnia uszkodzenia więzadeł i tkanek okołostawowych. Skręcenie kostki 1 stopnia goi się około 2 tygodni, skręcenie 2 stopnia goi się od 2 do 6 tygodni, natomiast gojenie skręcenia kostki 3 stopnia trwa od 6 tygodni do nawet kilku miesięcy.

Jak przebiega rehabilitacja stawu skokowego?

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego rozpoczyna się od fazy ostrego urazu, gdzie stosuje się odpoczynek, lód, kompresję i uniesienie kontuzjowanej kończyny. Następnie w fazie wczesnej mobilizacji wprowadza się delikatne ćwiczenia zakresu ruchu i lekkie obciążanie stawu. 

Kolejna faza polega na wzmacnianiu mięśni, ćwiczeniach równowagi i rozciąganiu. Etap zaawansowanej rehabilitacji skręconej kostki obejmuje funkcjonalne ćwiczenia symulujące codzienne lub sportowe aktywności. Cały proces kończy się edukacją pacjenta w zakresie prewencji i dbania o staw w przyszłości.

Efekty rehabilitacji stawu skokowego

Prawidłowo prowadzona rehabilitacja skręconej kostki lub innego urazu stawu skokowego pozwala przyspieszyć proces gojenia, zmniejszyć ból, przywrócić pełen zakres ruchu w stawie, wzmacniać mięśnie i poprawiać ogólną funkcję stawu. Ważne jest, aby była ona dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i prowadzona pod opieką wykwalifikowanego fizjoterapeuty zajmującego się rehabilitacją ruchową.

Podczas całego procesu rehabilitacji należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalistów i nie spieszyć się z powrotem do pełnej aktywności. Jeśli będzie on zbyt wczesny, może prowadzić do ponownych urazów i skręcenia stawu skokowego. Rehabilitacja stopy i jej części jest skuteczna tylko wtedy, gdy jest wykonywana systematycznie i z odpowiednim zaangażowaniem.

zobacz także

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL – ćwiczenia i efekty
Sprawdź, jak przebiega rehabilitacja po rekonstrukcji ACL. Dowiedz się, dlaczego jest kluczowa dla odzyskania pełnej sprawności.

czytaj dalej