Masaż sportowy jest kluczem do utrzymania optymalnej formy i regeneracji po intensywnym wysiłku. W Interdyscyplinarnym Centrum Rehabilitacji Interfizjo zapewniamy dostęp do specjalistów, którzy wiedzą, jak go wykonać, by przyniósł optymalne efekty.
Masaż sportowy – wskazania, przeciwwskazania i spodziewane efekty
Masaż sportowy w Interfizjo. Sprawdź ofertę!
Gdzie można wykonać profesjonalny masaż sportowy? Sprawdź ofertę Interdyscyplinarnego Centrum Rehabilitacji Interfizjo!
Nasi specjaliści, którzy mogą Ci pomóc
Co to jest masaż sportowy?
Masaż sportowy to szczególny rodzaj terapii manualnej, która jest skoncentrowana na obszarach ciała najbardziej narażonych na urazy sportowe. Na czym polega masaż sportowy? Co to właściwie jest? Takie pytania często zadają osoby, które po raz pierwszy zetknęły się z tym terminem. To zabieg, który nie tylko skupia się na leczeniu istniejących dolegliwości, ale również koncentruje na prewencji i optymalizacji wydolności ciała sportowca. Masaż sportowy jest intensywniejszy od masażu klasycznego. Stosuje się w nim bardziej energiczne i silniejsze rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wyciskanie. Masaż sportowy jest jednym z elementów szeroko rozumianej odnowy biologicznej. Aby zwiększyć jego działanie, należy go łączyć z innymi zabiegami takimi jak: sauna (coraz częściej spotykana w klubach fitness), kąpiele wodne (wirowe, bicze wodne) czy kąpiele solankowe. Te ostatnie są polecane przez specjalistów ze względu na sposób działania i efekty, które dają w połączeniu z masażem sportowym.
Najważniejszym celem masażu sportowego jest poprawa funkcji mięśni, stawów i innych struktur, które są intensywnie wykorzystywane podczas treningów i zawodów. Jest to integralna część ogólnego programu treningowego sportowca.
Masaż sportowy – wskazania i przeciwwskazania
Masaż sportowy nie jest dla każdego. Istnieją wskazania i przeciwwskazania do korzystania z masażu treningowego. Zacznijmy od zaleceń – wskazaniem do jego wykonania są między innymi:
- przygotowanie do treningu,
- regeneracja po treningu,
- poprawa kondycji,
- zmniejszenie podatności na przeciążenia,
- kontuzje i urazy,
- relaksacja po dużym wysiłku.
Należy pamiętać, że masaż sportowy ma nie tylko zastosowanie terapeutyczne, ale również profilaktyczne. Pomaga on w prewencji urazów sportowych, wspomaga regenerację mięśni po wysiłku, a także poprawia efektywność treningu.
MASAŻ SPORTOWY – PRZECIWWSKAZANIA
Tak jak każdy zabieg medyczny, masaż sportowy posiada pewne przeciwwskazania. Wśród nich znajdują się stany zapalne, infekcje skóry, urazy i świeże kontuzje, a także choroby nowotworowe. Jednak najważniejsze – jest on przeznaczony dla sportowców! Osoby, które nie uprawiają sportu, powinny wybrać inny rodzaj masażu, na przykład masaż relaksacyjny.
Sprawdź wolne terminy
Umów wizytęMasaż sportowy – techniki
Techniki wykonywania zabiegu odnoszą się do metodyki masażu sportowego. Wśród nich znajdują się techniki takie jak masaż głęboki, masaż punktów spustowych, masaż tkanek miękkich czy rozciąganie mięśni. Zabieg opiera się też na technikach masażu klasycznego, jednak jest on o wiele bardziej energiczny i wymaga zastosowania większej siły.
Wybór zależy od stanu zdrowia pacjenta, rodzaju i intensywności treningu oraz celu masażu (przygotowanie do wysiłku, regeneracja po wysiłku, leczenie urazów).
Rodzaje masażu sportowego
Rozróżnia się kilka rodzajów masażu sportowego. Najczęściej stosowane to masaż przedtreningowy oraz powysiłkowy, ale to nie wszystko, czego mogą oczekiwać sportowcy. Do rodzajów masażu sportowego należą bowiem:
- masaż sportowy podtrzymujący – to rodzaj terapii stosowany w okresach, kiedy następuje przerwa w zawodach. Ma na celu utrzymanie i poprawę kondycji mięśni sportowca, a także krążenia krwi. Jest dość delikatny, przypomina masaż klasyczny;
- masaż sportowy startowy – to specyficzny rodzaj masażu, przeprowadzany tuż przed startem zawodów lub intensywnym treningiem. Zabieg ten ma na celu optymalne przygotowanie mięśni sportowca do nadchodzącego wysiłku, poprawienie ich elastyczności i pobudzenie krążenia. Jest szybki i intensywny, trwa kilka minut;
- masaż sportowy przedwysiłkowy – to rodzaj masażu stosowany pomiędzy ostatnim treningiem a zawodami, aby przygotować mięśnie do nadchodzącego wysiłku. Jego celem jest poprawa elastyczności, pobudzenie krążenia krwi oraz zwiększenie skupienia i gotowości sportowca;
- masaż sportowy treningowy – to rodzaj terapii stosowanej w okresach regularnych treningów. Zabieg ten ma na celu utrzymanie elastyczności i siły mięśni, poprawienie krążenia, redukcję napięcia mięśniowego oraz przyspieszenie regeneracji po intensywnych ćwiczeniach;
- masaż sportowy powysiłkowy – jest terapią zastosowaną bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym, zwaną również masażem regeneracyjnym. Jego celem jest przyspieszenie procesu regeneracji mięśni, poprawa krążenia krwi, zmniejszenie napięcia i bólu mięśniowego, a także przeciwdziałanie powstawaniu kontuzji. Masaż sportowy powysiłkowy jest o wiele skuteczniejszy niż odpoczynek.
Sprawdź wolne terminy
Umów wizytęopinie pacjentów
Specjaliści w Interfizjo wspierają mnie na każdym etapie przygotowań oraz regeneracji. Masaż sportowy jest jednym z nieodłącznych elementów treningu dla mnie i myślę, że również dla wielu innych sportowców. Jestem bardzo zadowolony i będę dalej namawiał znajomych na korzystanie z Waszych usług. 🙂
IgorPo wielu niesprawdzonych miejscach, reklamujących się w zabiegach dla sportowców, trafiłem na Interfizjo. Zaskoczyło mnie od razu jak bardzo fachowo został ze mną przeprowadzony wywiad medyczny oraz rozmowa o moich celach sportowych i jak możemy dopasować zabiegi pod względem przygotowań, w tym właśnie masaż sportowy. Profesjonalizm na najwyższym poziomie.
SzymonOferta na masaże w Interfizjo jest bardzo rozbudowana i na pewno będę musiała popróbować różnych. Ze względu na moją kontuzję, mam cyklicznie zaplanowane masaże sportowe, które niezwykle pomagają w całościowej rehabilitacji. Polecam to miejsce!
Aleksandra