Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Depresja ma twarz kobiety: Czy naprawdę kobiety zmagają się z nią częściej?

Raport Narodowego Funduszu Zdrowia za 2023 r. nie pozostawia złudzeń: kobiety bardziej narażone są na zaburzenia depresyjne niż mężczyźni. Częściej też występuje u nich nawrót epizodu. Nasz kraj nie jest jednak wyjątkiem. Jesteśmy odbiciem tendencji zarówno w Europie, jak i na świecie.  Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego kobiety znacznie bardziej narażone są na depresję niż mężczyźni?

W dzisiejszym artykule:

  • Depresja u kobiet – statystyki
  • Źródła depresji u kobiet
  • Czy mężczyźni naprawdę chorują rzadziej?

Depresja u kobiet – statystyki

Według wspomnianego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia aż 77% przypadków nawrotu zaburzenia w 2023 r. dotyczyło kobiet, a wśród wszystkich osób, u których zdiagnozowano epizod stanowiły one 74%. Nie odbiega to znacznie od wcześniejszych danych. W 2020 roku kobiety stanowiły 73% wszystkich pacjentów leczących się na depresję. [1]

Depresja na świecie

Jesteśmy lustrzanym odbiciem europejskich i światowych tendencji. WHO podaje, że zaburzenie obniżonego nastroju to dotyka aż 50% więcej kobiet. Zmaga się z nim ok. 3,8% populacji, w tym 4% mężczyzn i 6% kobiet. [1]Tymczasem według Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) w 2017 r. w krajach unijnych cierpiało na nie 5,3% kobiet i 3,1% mężczyzn.

Jakie są źródła ryzyka zachorowalności na depresję i dlaczego kobiety są bardziej na nią narażone?

Źródła depresji u kobiet

Specjaliści wskazują, że jedną z przyczyn zwiększonego ryzyka mogą być czynniki biologiczne, a w szczególności funkcjonowanie i wahania układu hormonalnego – zarówno w krótkim, miesięcznym cyklu, jak i w dłuższym okresie.

Wystarczy wspomnieć, że u ok. 70% kobiet występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego. Obok charakterystycznych, biologicznych objawów, takich jak zatrzymanie wody w organizmie, ogólne zmęczenie i poczucie ociężałości charakteryzuje się ono płaczliwością, zwiększoną frustracją i irytacją, a także niezadowoleniem z własnego ciała i obniżonym poczuciem własnej wartości.

Wpływ gospodarki hormonalnej na zwiększone ryzyko epizodu u kobiet może potwierdzać również występowanie depresji poporodowej. Szacuje się, że zmaga się z nią nawet 10-15% młodych matek.

Depresja a menopauza

Bardziej zróżnicowane są natomiast wyniki badań dotyczące epizodów w okresie menopauzalnym. Niektórzy badacze stają na stanowisku, że nie ma związku pomiędzy tymi dwoma elementami. [1] Inne badania natomiast wskazują, że obniżony nastrój występuje u 16% kobiet w okresie przekwitania, a triada zaburzeń, na którą składają się jednocześnie także zaburzenia rytmu snu i czynności seksualnych występowała u 5% badanych kobiet.[2]

Jak środowisko wpływa na ryzyko depresji?

Na zwiększone ryzyko depresji w tej grupie wpływ mają także czynniki środowiskowe, takie jak:

  • stan cywilny – częściej na depresję chorują kobiety zamężne niż samotne,
  • relacje w związku – pozytywne, przyjacielskie stosunki z partnerem nie tylko zmniejszają ryzyko depresji u kobiet, ale w przypadku pojawienia się epizodu potencjalizują efekt leczenia,
  • sytuacja zawodowa – stałe zatrudnienie nie tylko podnosi status społeczny, jest też źródłem kontaktów towarzyskich, relacji na różnym poziomie, a także wytwarza w pewien sposób parasol ochronny, tworząc grupę wsparcia; warunkami koniecznymi do pozytywnego wpływu zatrudnienia na zmniejszenie ryzyka depresji są dobre, przyjacielskie relacje ze współpracownikami,
  • predyspozycje indywidualne, takie jak większa koncentracja na emocjach, zwłaszcza w obliczu negatywnych zdarzeń.

Czy mężczyźni naprawdę chorują rzadziej?

Niektórzy specjaliści zdrowia psychicznego polemizują z tymi statystykami. Stoją na stanowisku, że różnice w zachorowalności mogą nie być tak znaczące. Depresja u mężczyzn często pozostaje bowiem niezdiagnozowana.

Przyczyn takich sytuacji może być wiele. Jedną z nich jest stereotypowe postrzeganie osoby z zaburzeniem jako słabej. Tymczasem w Polsce nadal istnieje głęboki kult silnego mężczyzny,  na którym opiera się kobieta i cała rodzina. Dochodzi tu więc do swoistego konfliktu, a mężczyźni tłumią w sobie objawy depresji. Wstydzą się o nich mówić. Boją się wykluczenia i odrzucenia przez środowisko – zarówno rodzinę, jak i przyjaciół czy współpracowników.

Objawy depresji u mężczyzn

Utrudnieniem we właściwej diagnozie bywają także nietypowe u nich objawy epizodu depresyjnego. U mężczyzn spadek nastroju może nie występować w postaci apatii, zniechęcenia i pustki. Zamiast nich pojawia się irytacja, agresja słowna, zachowania typu acting out. Mężczyźni też częściej zgłaszają nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych, rzadziej natomiast problemy z apetytem [1]. Może to prowadzić do błędnej diagnozy w kierunku uzależnienia, które w takich przypadkach jest zaburzeniem współistniejącym lub objawem, a nie zaburzeniem dominującym.

Autor: Urszula Szybowicz


[1] Cavanagh A, Wilson CJ, Caputi P, Kavanagh DJ. Potwierdzenie objawów u mężczyzn i kobiet z diagnozą depresji: podejście różnicujące funkcjonowanie pozycji. International Journal of Social Psychiatry . 2016;62(6):549-559. doi: 10.1177/0020764016653980


[1] Vesco KK, Haney EM, Humphrey L, Fu R, Nelson HD. Influence of menopause on mood: a systematic review of cohort studies. Climacteric. 2007 Dec;10(6):448-65. doi: 10.1080/13697130701611267. PMID: 18049938.

[2] Prairie BA, Wisniewski SR, Luther J, Hess R, Thurston RC, Wisner KL, Bromberger JT. Symptoms of depressed mood, disturbed sleep, and sexual problems in midlife women: cross-sectional data from the Study of Women’s Health Across the Nation. J Womens Health (Larchmt). 2015 Feb;24(2):119-26. doi: 10.1089/jwh.2014.4798. Epub 2015 Jan 26. PMID: 25621768; PMCID: PMC4326025.


[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression


[1] https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/depresja-o-zdrowiu-bez-tabu-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,648.html

zobacz także

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL – ćwiczenia i efekty
Sprawdź, jak przebiega rehabilitacja po rekonstrukcji ACL. Dowiedz się, dlaczego jest kluczowa dla odzyskania pełnej sprawności.

czytaj dalej