Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Fizjoterapia stomatologiczna

Cena: od 185 zł
Czas trwania: od 50 minut

Fizjoterapia stomatologiczna – jakie są wskazania i metody?
W jakich sytuacjach zalecana jest fizjoterapia stomatologiczna? Sprawdź ofertę fizjoterapii szczękowej w Interdyscyplinarnym Centrum Rehabilitacji Interfizjo!

Fizjoterapia stomatologiczna to nowoczesne podejście,  które pozwala na utrzymanie zdrowego układu żucia i skuteczną walkę z dolegliwościami związanymi ze stawami skroniowo-żuchwowym. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego masz bóle głowy czy kłopoty z żuciem? Z pomocą może przyjść fizjoterapia stomatologiczna.

Nasi specjaliści, którzy mogą Ci pomóc

Opis usługi

Opis usługi

Zauważyłeś kiedyś, że twoja szczęka „przeskakuje” lub trzaska podczas żucia? Może odczuwasz ból w okolicach ucha lub masz problemy z przełykaniem? Fizjoterapia stomatologiczna w Interdyscyplinarnym Centrum Rehabilitacji Interfizjo może być odpowiedzią na twoje dolegliwości. Masaż stomatologiczny skupia się na rozluźnieniu mięśni narządu żucia, co często pomaga zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować nieprzyjemne objawy.

Fizjoterapia stomatologiczna, zwana również fizjoterapią szczękowo-twarzową, jest specjalistycznym obszarem fizjoterapii skupiającym się na diagnozowaniu, leczeniu i zarządzaniu różnymi dolegliwościami związanymi z okolicą twarzy, szczęką i stawem skroniowo-żuchwowym. Podstawowe metody leczenia stosowane w fizjoterapii stomatologicznej obejmują:

 • terapie manualne;
 • ćwiczenia terapeutyczne;
 • edukacja pacjenta;
 • terapie fizykalne;
 • terapie behawioralne.

Wskazania do rehabilitacji stomatologicznej

Wskazania do rehabilitacji stomatologicznej

Podobnie do innych rodzajów rehabilitacji (np. rehabilitacji pourazowej) w fizjoterapii stomatologicznej kluczem jest konsekwencja i regularność ćwiczeń. Fizjoterapię stomatologiczną często zaleca się pacjentom cierpiącym na różnego rodzaju problemy związane ze stawem skroniowo-żuchwowym i mięśniami żucia. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, w których terapia ta może być szczególnie pomocna:

 • zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – osoby cierpiące na ból, dyskomfort lub ograniczenie ruchu w stawie skroniowo-żuchwowym mogą korzystać z fizjoterapii. Zaburzenia te mogą być wynikiem urazów, zwyrodnień, zapalenia stawu, nadmiernego napięcia mięśniowego lub nieprawidłowego zgryzu;
 • zaburzenia mięśniowe – niektóre problemy związane z mięśniami żucia, takie jak nadmierny ból, napięcie czy skurcze, mogą być skutecznie leczone za pomocą terapii fizjoterapeutycznej;
 • bruksizm – fizjoterapia jest często stosowana u osób cierpiących na zgrzytanie lub zaciskanie zębów, które może prowadzić do bólu i uszkodzeń stawu skroniowo-żuchwowego;
 • zespoły bólowe twarzy – wiele osób cierpi na przewlekłe bóle twarzy, które mogą być związane z problemami stawu skroniowo-żuchwowego lub z dysfunkcją w obrębie układu nerwowego odpowiedzialnego za ten obszar (tzw. neuralgie). W takich przypadkach terapia może pomóc złagodzić ból i poprawić funkcjonowanie;
 • zaburzenia postawy – fizjoterapia może być również zalecana w przypadkach, gdy zaburzenia postawy ciała przyczyniają się do problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym, ponieważ poprawa postawy może przynieść ulgę w tych dolegliwościach.

Sprawdź wolne terminy

Umów wizytę
Jak przebiega fizjoterapia stomatologiczna?

Jak przebiega fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna jest procesem skupionym na poprawie funkcji stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni żucia. Zaczyna się od szczegółowego wywiadu, który pozwala fizjoterapeucie zrozumieć historię twojego zdrowia, bólu, dolegliwości i stylu życia. Często obejmuje to pytania o nawyki żywieniowe pacjenta, poziom aktywności fizycznej, pracę i stres.

Następnie fizjoterapeuta stomatologiczny przeprowadza dokładne badanie, które może obejmować ocenę postawy ciała, ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego, siły mięśni żucia i szereg innych czynników. Ten etap pozwala na zdiagnozowanie problemów, które mogą przyczyniać się do twoich dolegliwości. Na podstawie zebranych informacji terapeuta będzie w stanie opracować indywidualny plan leczenia. Plan ten może obejmować różne techniki fizjoterapeutyczne, w tym terapię manualną, kinesiotaping czy fizykoterapię.

Efekty fizjoterapii szczękowej

Efekty fizjoterapii szczękowej

Fizjoterapia stomatologiczna jest skutecznym narzędziem w leczeniu wielu problemów związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym i mięśniami żucia. Poniżej przedstawiamy kilka typowych efektów tej terapii:

 1. Zmniejszenie bólu – jednym z najważniejszych celów fizjoterapii jest zmniejszenie bólu. Techniki takie jak terapia manualna, terapia ciepłem, ultradźwięki czy elektroterapia mogą pomóc złagodzić ból w stawie skroniowo-żuchwowym i mięśniach żucia.
 2. Poprawa ruchomości – fizjoterapia może pomóc zwiększyć zakres ruchu w stawie skroniowo-żuchwowym, co jest kluczowe dla prawidłowego żucia, mówienia i innych funkcji.
 3. Zmniejszenie napięcia mięśniowego – terapia może pomóc w redukcji nadmiernego napięcia mięśniowego, co często jest przyczyną bólu i dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.
 4. Edukacja pacjenta – fizjoterapeuta nauczy cię jak prawidłowo korzystać ze swojego stawu skroniowo-żuchwowego, jak unikać czynników przyczyniających się do bólu i jak samodzielnie wykonywać w domu ćwiczenia , które pomogą utrzymać poprawę.

Pamiętaj, że skuteczność fizjoterapii stomatologicznej zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu, twojego zaangażowania w proces terapii, a także od indywidualnych cech twojego organizmu. W Interdyscyplinarnym Centrum Rehabilitacji Interfizjo możesz umówić się też na rehabilitację oddechową.

Sprawdź wolne terminy

Umów wizytę
Fizjoterapia stomatologiczna w Interfizjo

Fizjoterapia stomatologiczna w Interfizjo

Interdyscyplinarne Centrum Rehabilitacji Interfizjo oferuje pacjentom 50-minutową fizjoterapię stomatologiczną. W tym czasie fizjoterapeuta skupia się na różnych technikach rozciągania tkanek miękkich i masażu stomatologicznym, które pomagają zwiększyć elastyczność mięśni i zmniejszyć napięcie w stawie skroniowo-żuchwowym. W naszym centrum masz możliwość skorzystania z różnego rodzaju specjalistycznych rehabilitacji, m.in. fizjoterapii uroginekologicznej. Pamiętaj, że warto zainwestować w swoje zdrowie i zawalczyć o lepszą jakość życia.

opinie pacjentów

Fizjoterapeuta, który zajmował się moim kręgosłupem, zasugerował fizjoterapię stomatologiczną, bo narzekałam na ból w okolicach żuchwy. Po trzech zabiegach ból prawie zniknął. Fizjoterapeutka wyjaśniła też powody i poleciła mi ćwiczenia. Polecam Interfizjo. Treapeuci, którzy widzą dalej niż własna specjalizacja.

Zuza, 31 lat

Dzięki zabiegom w Interfizjo znacznie zmniejszyło mi się napięcie w twarzy. Fizjoterapię polecił mój dentysta, bo od zaciskania zębów były uszkodzone. Bardzo miła fizjoterapeutka i super przyjemny gabinet. Polecam serdecznie.

Grażyna, 49 lat

Trochę się obawiałem zbiegów, ale fizjoterapeutka wszystko mi wyjaśniła i cały czas mówiła, jakie czynności wykonuje. Zabiegi bardzo i pomogły. Pozbyłem się bólu. Dziękuję bardzo!

Szymon, 46 lat

Nie znaleziono pytań FAQ.