Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Fizjoterapia uroginekologiczna – kto powinien z niej skorzystać?

Cena: od 185 zł
Czas trwania: od 45 minut

Fizjoterapia uroginekologiczna – jaki ma cel, wskazania, efekty?
Zapoznaj się z zaletami fizjoterapii uroginekologicznej. Dowiedz się, jak pomaga kobietom w różnych etapach życia. Czytaj dalej!

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina medycyny, która może przynieść wiele korzyści. Ta unikalna specjalność skupia się na wsparciu zdrowia kobiet, pomaga w poprawie komfortu i jakości życia. Dowiedz się więcej o rehabilitacji uroginekologicznej.

Uroginekologia – co to jest?

Uroginekologia – co to jest?

Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalizacja w zakresie fizjoterapii, skoncentrowana na diagnozowaniu, leczeniu i prewencji dysfunkcji dna miednicy i układu moczowo-płciowego. Zajmuje się problemami związanymi z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów miednicy, bólami w okolicy miednicy, a także wsparciem kobiet w okresie ciąży, po porodzie oraz w menopauzie. Fizjoterapeuci wyspecjalizowani w tej dziedzinie używają różnych technik, w tym ćwiczeń dna miednicy, terapii manualnej, biofeedbacku i edukacji pacjentek, aby pomóc w poprawie funkcji i jakości życia.

Fizjoterapia uroginekologiczna to nie tylko wsparcie dla zdrowia, lecz także droga do lepszego samopoczucia i komfortu codziennego życia. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze – nie wahaj się szukać pomocy, gdy tego potrzebujesz! Planujesz wizytę u fizjoterapeutki uroginekologicznej? Jeśli tak, zapoznaj się z ofertą Interdyscyplinarnego Centrum Rehabilitacji Interfizjo. Fizjoterapię uroginekologiczną zaleca się zarówno kobietom, które borykają się z problemami urogenitalnymi, jak i tym, które pragną zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

PROFILAKTYKA I TERAPIA – FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA
Wielu problemów można uniknąć dzięki profilaktyce. Podobnie, jak w przypadku innych terapii manualnych, np. fizjoterapii stomatologicznej, uroginekologia może również mieć charakter profilaktyczny. Fizjoterapeutka uroginekologiczna może pomóc w takich sytuacjach, jak przygotowanie do ciąży, ocena kondycji mięśni dna miednicy po porodzie, czy przygotowanie do operacji uroginekologicznej.

Fizjoterapia uroginekologiczna odgrywa kluczową rolę w edukacji pacjentek oraz kształtowaniu prawidłowych nawyków związanych z funkcjonowaniem dna miednicy i układu moczowo-płciowego. Nauka odpowiednich nawyków jest istotna w leczeniu i prewencji wielu dysfunkcji dna miednicy. Fizjoterapeuci uroginekologiczni uczą pacjentki, jak prawidłowo angażować i relaksować mięśnie dna miednicy, promują zdrowe nawyki dotyczące mikcji i defekacji oraz edukują w zakresie czynników ryzyka, takich jak nieodpowiednie techniki podnoszenia ciężarów, nadmierny wysiłek, niewłaściwa dieta, nadwaga, czy palenie papierosów.

Wskazania – kto powinien skorzystać z fizjoterapii ginekologicznej?

Wskazania – kto powinien skorzystać z fizjoterapii ginekologicznej?

Komu zalecana jest rehabilitacja z zakresu uroginekologii? Fizjoterapia uroginekologiczna może okazać się niezwykle pomocna w różnych etapach życia kobiety. Zaleca się ją osobom zmagającym się z problemami takimi jak:

 • nietrzymanie moczu;
 • obniżenie narządów rodnych;
 • bóle występujące podczas stosunku seksualnego;
 • powikłania i dolegliwości po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza podczas porodu;
 • endometrioza;
 • problemy z zajściem w ciążę czy z dolegliwości bólowe przedsionka pochwy;
 • rozejście spojenia łonowego i bóle pachwin w ciąży;
 • bolesne miesiączki.

Znakomicie sprawdzi się także w okresie przygotowań do ciąży oraz po porodzie. Pomoże wzmocnić mięśnie dna miednicy i przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Sprawdź wolne terminy

Umów wizytę
Jak przebiega terapia?

Jak przebiega terapia?

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeutka uroginekologiczna zbiera szeroki wywiad, a następnie ocenia postawę ciała i stan mięśni i powłok brzusznych. Następnie ustala indywidualny plan terapii oraz zalecenia do stosowania w codziennym życiu.

Pacjentki z problemami zlokalizowanymi w obrębie miednicy mniejszej są często kierowane na badania per vaginam, aby dokładnie ocenić stan mięśni dna miednicy. To pozwala na precyzyjne dopasowanie ćwiczeń i strategii terapeutycznej.

BADANIE PER RECTUM
Badanie per rectum w fizjoterapii uroginekologicznej to technika oceny mięśni dna miednicy i innych struktur wewnętrznych tej okolicy. Pacjentka musi wyrazić zgodę na takie badanie. Gdy pacjentka leży na brzuchu, fizjoterapeuta przeprowadza wstępną ocenę zewnętrzną okolicy odbytu, po czym delikatnie wprowadza palec do odbytu w jednorazowej, sterylnej rękawiczce i z użyciem żelu lub innego środka nawilżającego. Równocześnie drugą rękę kładzie na okolicy kości krzyżowej, badając wewnętrzne tkanki. W trakcie badania oceniane jest napięcie mięśni, ich siła oraz zdolność do skurczu i rozkurczu.

Efekty rehabilitacji ginekologicznej

Efekty rehabilitacji ginekologicznej

Fizjoterapia uroginekologiczna opiera się na współpracy między pacjentką a terapeutą. Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie pacjentki i regularne wykonywanie zaleceń terapeutycznych, także pomiędzy wizytami. Rezultaty tej terapii są zależne od indywidualnych problemów pacjentki, jednak istnieje kilka efektów, które są powszechnie obserwowane:

 • poprawa kontroli nad mięśniami dna miednicy – wiele kobiet cierpi na problemy takie jak nietrzymanie moczu, które często wynikają z osłabienia mięśni dna miednicy. Fizjoterapia ginekologiczna może pomóc wzmocnić te mięśnie, poprawiając tym samym kontrolę nad pęcherzem;
 • redukcja bólu – niektóre dolegliwości uroginekologiczne, takie jak endometrioza, mogą powodować przewlekły ból. Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc złagodzić te dolegliwości, poprawiając jakość życia pacjentek;
 • poprawa funkcji seksualnych – dolegliwości uroginekologiczne mogą negatywnie wpływać na życie seksualne kobiet. Poprzez ćwiczenia skoncentrowane na mięśniach dna miednicy, terapia może pomóc poprawić funkcje seksualne i zwiększyć satysfakcję z intymności;
 • przygotowanie i regeneracja po porodzie – fizjoterapia uroginekologiczna jest często zalecana kobietom w ciąży lub po porodzie. Ćwiczenia mogą pomóc przygotować ciało kobiety na poród oraz przyspieszyć proces gojenia i regeneracji po narodzinach dziecka.

Sprawdź wolne terminy

Umów wizytę
Kiedy nie zaleca się stosowania fizjoterapii uroginekologicznej?

Kiedy nie zaleca się stosowania fizjoterapii uroginekologicznej?

Chociaż fizjoterapia uroginekologiczna jest skuteczna w leczeniu wielu dolegliwości, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Należą do nich problemy z nadciśnieniem u kobiet w III trymestrze ciąży, obrzęk całego ciała, nagły spadek masy ciała, skaza krwotoczna. W ciąży z powikłaniami konieczna będzie zgoda lekarza ginekologa. Jak w przypadku każdej innej rehabilitacji (np. rehabilitacji oddechowej), zawsze konsultuj z terapeutą swoją sytuację zdrowotną przed rozpoczęciem terapii.

Podsumowanie

Podsumowanie

Wiesz już, co to jest uroginekologia. Każda kobieta ma prawo do komfortu i zdrowia w obszarze swojego ciała, który często jest bagatelizowany czy ignorowany. Pomimo tabu, które mogą istnieć wokół tego tematu, warto pamiętać, że istnieją specjaliści i techniki terapeutyczne, takie jak fizjoterapia uroginekologiczna, które mogą pomóc poprawić jakość życia. Umów się na wizytę do Interdyscyplinarnego Centrum Rehabilitacji Interfizjo i podejmij pierwszy krok do poprawy swojego zdrowia i samopoczucia. Pamiętaj, że w naszym centrum możesz także skorzystać z różnego rodzaju rehabilitacji, np. rehabilitacji ortodontycznej.

Sprawdź wolne terminy

Umów wizytę

opinie pacjentów

Zgłosiłam się do Interfizjo po porodzie przez cesarskie cięcie. Pani Agnieszka szczegółowo sprawdziła moją bliznę, zbadała też funkcjonowanie mięśni brzucha. Wyjaśniła krok po kroku, co jest sprawdzane i jakie ćwiczenia będą konieczne. Pani Agnieszka to bardzo kompetentna i empatyczna fizjoterapeutka, nie czułam skrępowania. Mogłam swobodnie opowiedzieć o problemie i poddać się badaniu w miłej i bezpiecznej atmosferze. Nie odczuwałam pośpiechu, jak w innym miejscu, do którego się zgłosiłam. Dlatego zdecydowanie wrócę do Interfizjo.

Anna

Polecam panią Agnieszkę. Pierwsza wizyta trochę stresująca, ale pani Agnieszka wszystko tłumaczy i ma świetne podejście. Ćwiczenia bardzo łagodne i można je wykonywać wszędzie. Dużo się dowiedziałam i na pewno będę dbać o fizjoterapię ginekologiczną, żeby uniknąć problemów w przyszłości.

Kaja

Najlepsze miejsce na fizjoterapię dla kobiet. Fachowa wiedza i bardzo komfortowe warunki do pracy. Przy okazji zapisałam się na trening z fizjoterapeutą, bo zauważyłam fajną i kameralna salę do ćwiczeń. Świetne miejsce na kompleksowe zajęcie się własną formą. Polecam!

Marta

Nie znaleziono pytań FAQ.