Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Rehabilitacja oddechowa

Cena: od 185 zł
Czas trwania: od 60 minut

Rehabilitacja oddechowa – twoje zdrowie w naszych rękach.
Odkryj korzyści, które daje rehabilitacja oddechowa, a także jej znaczenie dla zdrowia. Zadbaj o swój układ oddechowy z nami!

Programy rehabilitacji oddechowej są indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta, aby pomóc mu poradzić sobie z codziennymi aktywnościami, poprawić funkcjonowanie układu oddechowego, zmniejszyć objawy choroby i zwiększyć samodzielność. 

Rehabilitacja oddechowa obejmuje zabiegi, które pomagają osobom cierpiącym na przewlekłe choroby płuc poprawić jakość życia, poprzez zwiększenie wydolności fizycznej i oddechowej.  W naszej klinice skupiamy się na edukacji pacjenta, treningu oddechowym, ćwiczeniach fizycznych i poradnictwie psychologicznym.

Nasi specjaliści, którzy mogą Ci pomóc

Wskazania do rehabilitacji oddechowej

Wskazania do rehabilitacji oddechowej

Programy rehabilitacji oddechowej są indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta, aby pomóc mu poradzić sobie z codziennymi aktywnościami, poprawić funkcjonowanie układu oddechowego, zmniejszyć objawy choroby i zwiększyć samodzielność.
Rehabilitacja oddechowa obejmuje zabiegi, które pomagają osobom cierpiącym na przewlekłe choroby płuc poprawić jakość życia, poprzez zwiększenie wydolności fizycznej i oddechowej. W naszej klinice skupiamy się na edukacji pacjenta, treningu oddechowym, ćwiczeniach fizycznych i poradnictwie psychologicznym.
Wskazania do rehabilitacji oddechowej
Uczestnictwem w rehabilitacji (po zapaleniu płuc i nie tylko) powinny szczególnie zainteresować się osoby cierpiące na choroby takie jak:

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), w tym rozedma i przewlekłe zapalenie oskrzeli;
  • astma (zwłaszcza ciężka lub źle kontrolowana);
  • fibroza płuc (idiopatyczna albo spowodowana innymi chorobami;
  • przewlekła niewydolność oddechowa;
  • przewlekła niewydolność serca, gdy towarzyszy jej niewydolność oddechowa;
  • choroby płuc związane z wdychaniem pyłów (np. pylica);
  • COVID-19;
  • przebyte nowotwory płuc.

Rehabilitacja oddechowa powinna być również rozważana w przypadkach:

  • przeszczepu płuc (przed lub po);
  • operacji kardiologicznej;
  • geriatrii;
  • przebytej długotrwałej hospitalizacji lub intensywnej terapii, które negatywnie wpłynęły na wydolność oddechową;
  • przebytych operacjach klatki piersiowej czy płuc;
  • negatywnych konsekwencji przebycia COVID-19.

Decyzję o skierowaniu pacjenta na rehabilitację oddechową powinien podjąć lekarz prowadzący lub doświadczony fizjoterapeuta. Częstą praktyką jest podjęcie takiej rehabilitacji po zapaleniu płuc.

Przebieg rehabilitacji oddechowej

Przebieg rehabilitacji oddechowej

Rehabilitacja oddechowa (dla dorosłych i dzieci) prowadzona przez lekarza prowadzącego lub doświadczonego fizjoterapeutę to proces, który składa się z wielu etapów dostosowywanych do potrzeb i stanu pacjenta.
Na początek specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad oraz ocenę funkcji oddechowych, by sprawdzić, jakie problemy najbardziej wpływają na jakość życia pacjenta. Na podstawie tych danych tworzony jest plan terapii, który zazwyczaj obejmuje:

  • ćwiczenia oddechowe;
  • trening siłowy i aerobowy;
  • edukację na temat choroby;
  • nauczanie technik radzenia sobie ze stresem i technik relaksacyjnych.

Istotne są również informacje o trybie życia chorego – dlatego wcześniej specjalista nie tylko przeprowadzi dokładny wywiad na temat stylu życia i palenia tytoniu, ale także zleci szereg badań. Dopiero wtedy ustali dokładne wytyczne co do terapii.
Ćwiczenia oddechowe są zaplanowane tak, aby poprawić wydolność oddechową, zwiększyć wytrzymałość organizmu i zmniejszyć duszności. Z kolei ćwiczenia fizyczne (m.in. spacerowanie czy jazda na rowerze) mają na celu poprawę ogólnej kondycji fizycznej.
Edukacja na temat choroby ma na celu pomóc pacjentom zrozumieć, jak ich stan wpływa na codzienne życie i jak mogą sobie z tym nim radzić.
Cały proces jest monitorowany i dostosowywany przez specjalistę rehabilitacji oddechowej, by zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność terapii. Dzięki temu rehabilitacja płuc przebiega bez żadnych problemów.

Sprawdź wolne terminy

Umów wizytę
Jakie są efekty rehabilitacji oddechowej?

Jakie są efekty rehabilitacji oddechowej?

Rehabilitacja oddechowa przynosi wiele korzyści zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
Wśród najważniejszych efektów fizycznych należy wymienić poprawę wydolności oddechowej, co przekłada się na zmniejszenie duszności i zwiększenie tolerancji na wysiłek fizyczny. Poprawa pracy płuc może także skutkować zmniejszeniem częstotliwości i stopnia nasilenia zaostrzeń chorób układu oddechowego.
Z psychologicznego punktu widzenia pacjenci często zauważają poprawę jakości życia dzięki lepszemu radzeniu sobie z symptomami choroby. To dla nich także możliwość wykonywania codziennych czynności bez dyskomfortu.
Nie należy ignorować psychologicznej części rehabilitacji – to istotna część procesu leczenia, szczególnie w przypadkach takich jak fizjoterapia po porodzie czy rehabilitacja domowa.

opinie pacjentów

Terapia bardzo spersonalizowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb. Terapeuci pracowali ze mną, krok po kroku, aby poprawić moje oddychanie i zwiększyć moją wydolność płucną. Zauważyłem ogromną poprawę już w ciągu kilku pierwszych sesji, a po zakończeniu programu moje problemy z oddychaniem znacznie się zmniejszyły. Bardzo polecam!

Adam, 57 lat

Po długotrwałych problemach z oddychaniem, zdecydowałem się skorzystać z rehabilitacji oddechowej w Interfizjo. Od początku było profesjonalnie, a przy tym bardzo przyjaźnie. Dobry dojazd do placówki i parking na miejscu - to bardzo wygodne.

Tomasz

Lekarz zalecił mi rehabilitację oddechową. Znalazłam w swojej okolicy i trafiłam do Interfizjo przypadkiem, ale to był strzał w dziesiątkę. Zdążyłam odbyć kilka wizyt przed wyjazdem na urlop, czego się obawiałam. Dzięki rehabilitacji spacery nie były takim problemem, a ja mogłam cieszyć się z wyjazdu znacznie bardziej. Zamiast tylko leżeć na leżaku mogłam zwiedzać nowe miejsca. Jestem bardzo zadowolona i będę kontynuować ćwiczenia.

Dorota, 67 lat

najczęściej zadawane pytania

Jak przygotować się do wizyty w ramach rehabilitacji oddechowej?