Terapia grupowa jest często wykorzystywana w procesach terapeutycznych przy zaburzeniach psychicznych, takich jak depresja, ChAD, fobie, uzależnienia i zaburzenia lękowe. Są to spotkania osób, które mierzą się z podobnymi problemami. To umożliwia pacjentom korzystanie z doświadczeń innych członków grupy, otrzymywanie wsparcia, poczucia bliskości oraz spojrzenia na własne problemy z różnych perspektyw. Badania pokazują, że korzyści doświadcza 75% uczestników terapii grupowej.
Terapia grupowa
Efekty:
- nauka interakcji społecznych,
- wsparcie osób o podobnych przeżyciach,
- budowanie altruizmu i empatii,
- eliminacja uczucia osamotnienia.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Nasi specjaliści, którzy mogą Ci pomóc
Wskazania do terapii grupowej
Najczęściej na terapię grupową kierowane są osoby, które doświadczyły różnych form przemocy: fizycznej, psychicznej, finansowej czy też były świadkami przemocy domowej.
Jest ona też często wykorzystywana jako część holistycznego procesu leczenia zaburzeń psychicznych, takich jak:
- Zespół Stresu Pourazowego,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia nastroju,
- uzależnienia,
- choroba afektywna dwubiegunowa.
Często o tym, czy dla danego pacjenta lepsza będzie terapia indywidualna, grupowa, czy obie formy, decyduje lekarz psychiatra.
Jak przebiegają spotkania terapii grupowej?
Wielkość grupy terapeutycznej wynosi 8-10 osób, co daje możliwość wypowiedzi każdemu uczestnikowi. Jest jeden lub dwóch prowadzących psychoterapeutów, co uzależnione jest m.in. od wielkości grupy, problemów, zaburzeń, traum, z którymi mierzą się jej członkowie.
Sesje organizowane są regularnie, co tydzień.
W Interfizjo dbamy o przyjazną atmosferę i miłe otoczenie, które sprzyja integracji, otwartości i nawiązywaniu relacji nawet w trudnych okolicznościach.