Warning: Only the first byte will be assigned to the string offset in /home/platne/serwer257594/public_html/nowa.interfizjo.pl/wp-content/plugins/responsive-menu/v4.0.0/inc/helpers/custom-functions.php on line 218
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa – przy jakich dolegliwościach jest wskazana?

Rehabilitacja kręgosłupa jest procesem niezwykle istotnym. Pozwala zniwelować skutki trybu życia, a także odzyskać sprawność po operacjach oraz urazach. Warto więc poznać stosowane metody leczenia i ich wpływa na samopoczucie pacjentów.

Zapamiętaj!

  • Rehabilitacja kręgosłupa pomaga zniwelować skutki trybu życia, operacji i urazów.
  • Wskazania do rehabilitacji obejmują urazy oraz choroby: dyskopatie czy zwyrodnienia.
  • Metody leczenia obejmują wiele różnych metod, należy do nich m.in. kinezyterapia.
  • Rehabilitacja kręgosłupa wymaga czasu. Warto też pracować w domu, co może przyspieszyć proces leczenia.

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa to dolegliwość, na którą skarży się coraz więcej pacjentów. Gdzie należy upatrywać jej przyczyn? Częstymi czynnikami są nadwaga, praca siedząca oraz brak aktywności fizycznej. Nadwaga i otyłość mogą prowadzić do przeciążenia i powstawania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Oprócz tego dolegliwości bólowe mogą zostać wywołane przez urazy zarówno tkanek miękkich, jak i kostnych. Ratunkiem dla wielu osób jest rehabilitacja kręgosłupa. Odpowiednio dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta może przywrócić mu sprawność i poprawić komfort życia.

Zabieg jest istotny przy wielu schorzeniach związanych z kręgosłupem, ale nie tylko. Rehabilitacja ruchowa dotyczy wszystkich elementów układu ruchu.

Rehabilitacja kręgosłupa – jakie są wskazania?

Tego rodzaju terapia jest zalecana w przypadku różnych schorzeń kręgosłupa:

  • dyskopatii;
  • zwyrodnień kręgosłupa
  • bólu kręgosłupa szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego;
  • rwy kulszowej.

W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych określanych ogólnie jako ból pleców trzeba udać się do lekarza. Nie można leczyć tego symptomu, bez określenia przyczyny. Dopiero wtedy terapia manualna i ćwiczenia na kręgosłup mogą pomóc w poprawie ruchomości i jakości życia pacjenta. Doświadczony fizjoterapeuta pomoże pacjentowi odzyskać maksimum niezależności. Właśnie to jest głównym celem fizjoterapii.  

Zabiegi rehabilitacyjne na dolegliwości bólowe

Dla pacjentów z dolegliwościami bólowymi w obrębie kręgosłupa proponowana terapia może obejmować między innymi fizykoterapię. Metodą łagodzenia bólu i napięć mięśniowych jest także masaż kręgosłupa. Zabiegi mogą zwiększyć sprawność fizyczną, poprawić komfort życia i pozwolić pacjentom pozbyć się bólu. Terapeuta zwykle skupia się na konkretnym odcinku, w którym wystąpił problem. W ofercie wielu gabinetów jest więc rehabilitacja kręgosłupa szyjnego czy kręgosłupa lędźwiowego.

Kinezyterapia – popularna metoda rehabilitacji kręgosłupa

W przypadku typowych dolegliwości bólowych kręgosłupa związanych na przykład z osłabieniem mięśni popularną metodą rehabilitacji jest kinezyterapia. Bazuje na odpowiednio dobranych ćwiczeniach – stanowi więc nieinwazyjny sposób pobudzania mięśni. W tej metodzie bazuje się na różnych formach gimnastyki (między innymi ćwiczeniach biernych oraz izometrycznych). Pozwala zwiększyć wydolność i wytrzymałość organizmu, wzmocnić mięśnie czy zwiększyć zakres wykonywanych ruchów. Kinezyterapię można wykorzystać także na przykład przy rehabilitacji barku.

Fizykoterapia: ultradźwięki, krioterapia, elektroterapia

Do rehabilitacji służą również metody fizykoterapeutyczne. Są wśród nich ultradźwięki, krioterapia czy elektroterapia. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań medycznych do ich zastosowania. 

Krioterapia

Krioterapia to metoda leczenia wykorzystująca ekstremalnie niskie temperatury, często poniżej -100°C, w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego w ciele. Stosowana jest zarówno w medycynie, jak i przemyśle kosmetycznym. Może przyspieszać proces gojenia, poprawiać krążenie i elastyczność skóry, a także zwiększać ogólną wydolność organizmu. Bardzo ważne jest to, że krioterapia zmniejsza napięcia mięśniowe. Krioterapię można podzielić na dwa główne rodzaje: krioterapię ogólną – gdy zabieg odbywa się w komorze kriogenicznej i krioterapię miejscową – gdy zabieg wykonywany wyłącznie na określonym obszarze ciała.

Ultradźwięki

Ultradźwięki w rehabilitacji są stosowane jako nieinwazyjna metoda leczenia dolegliwości bólowych i urazów. Wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które przenikają głęboko w tkanki miękkie, przyspieszając procesy lecznicze. Działanie ultradźwięków pobudza krążenie, zwiększa elastyczność tkanek i łagodzi ból. Właśnie dlatego stosuje się je w terapii schorzeń mięśniowych, stawowych i zwyrodnieniowych kręgosłupa. Dla uzyskania większej skuteczności leczenia ultradźwięki mogą być łączone z innymi metodami rehabilitacji.

Elektroterapia

Elektroterapia wykorzystuje prąd elektryczny do stymulacji mięśni i nerwów. Jest stosowana do łagodzenia bólu, poprawy krążenia oraz regeneracji i wzmocnienia mięśni. Prąd jest dostarczany przez elektrody przyklejone do skóry pacjenta w miejscach dotkniętych dolegliwościami. Technika ta jest często wykorzystywana w rehabilitacji kręgosłupa oraz w leczeniu schorzeń takich jak dyskopatia czy urazy mięśni.

Jak przebiega rehabilitacja kręgosłupa?

Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa i w jaki sposób przebiega? Proces jest złożony i musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Obejmuje on diagnozę, dobór odpowiednio dobranych ćwiczeń i terapii. Leczenia kręgosłupa nie można na siłę przyspieszać. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że aby efekty pracy fizjoterapeuty mogły się utrzymać, konieczne jest wyeliminowanie szkodliwych nawyków na stałe! Zmiana trybu życia – dobrze zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, utrzymywanie postawy to coś, o czym trzeba pamiętać po ukończonej rehabilitacji kręgosłupa.

Czas trwania rehabilitacji kręgosłupa

Jak wspomniano wcześniej, czas trwania rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego lub piersiowego zależy od stanu pacjenta i rodzaju schorzeń kręgosłupa. Może to być proces trwający kilka tygodni, a nawet miesięcy. Odpowiednio dobrana rehabilitacja może wymagać regularnych wizyt u terapeuty i fizjoterapeuty. Kontynuacja ćwiczeń w domu może przyspieszyć proces leczenia i zwiększyć sprawność fizyczną.

Rehabilitacja jest kluczowym elementem leczenia wielu schorzeń i dolegliwości bólowych. Najpopularniejszą metodą rehabilitacji kręgosłupa jest kinezyterapia, ale wykorzystuje się również elektrostymulację i inne rozwiązania.

zobacz także

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL – ćwiczenia i efekty
Sprawdź, jak przebiega rehabilitacja po rekonstrukcji ACL. Dowiedz się, dlaczego jest kluczowa dla odzyskania pełnej sprawności.

czytaj dalej
Rehabilitacja stawu skokowego

Rehabilitacja stawu skokowego

Rehabilitacja stawu skokowego – wskazania, przebieg, efekty.
Na czym polega rehabilitacja stawu skokowego? Przeczytaj, przy jakich schorzeniach jest zalecana i jakie są jej efekty.

czytaj dalej