Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Rehabilitacja po endoprotezie

Rehabilitacja po endoprotezie kolana – jak przebiega, ile trwa?

Rehabilitacja po endoprotezie kolana to proces, który może wydawać się skomplikowany. Jest jednak konieczny, by pacjent mógł odzyskać samodzielność oraz wrócić do sprawności. Co warto wiedzieć o operacji oraz procesie rekonwalescencji?

Zapamiętaj!

 • Rehabilitacja po endoprotezie kolana jest istotnym procesem, który pomaga pacjentowi wrócić do sprawności po operacji zastąpienia uszkodzonego stawu.
 • Operacja polega na zastąpieniu uszkodzonego stawu kolanowego sztuczną strukturą.
 • Zabieg trwa około 2 godzin, ale rehabilitacja może trwać nawet kilka miesięcy.
 • Regularne ćwiczenia pod nadzorem fizjoterapeuty są kluczowe dla pełnego powrotu do zdrowia.

Czym jest endoproteza kolana?

Endoproteza kolana to sztuczna struktura, która zastępuje uszkodzony staw kolanowy. Jest to rozwiązanie ortopedyczne, które pomaga przywrócić funkcjonalność i ruchomość kończyny dolnej. Podczas operacji można usunąć cały staw bądź tylko jego część. Następnie należy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który zajmie się rehabilitacją po endoprotezie kolana. Może on wykonywać również inne zabiegi z zakresu rehabilitacji ruchowej.

Zazwyczaj implant składa się z różnych materiałów, takich jak stop metali, stop metalowo-ceramiczny lub odpowiednie tworzywa sztuczne i może być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jakie są wskazania do wszczepienia endoprotezy kolana?

Wskazania do wszczepienia endoprotezy kolana są różne, zwłaszcza w przypadku dolegliwości bólowych czy uszkodzenia chrząstki stawowej. To rozwiązanie często pomaga pacjentom, u których inne metody leczenia nie zdały egzaminu. Zastosowanie endoprotezy stawu kolanowego jest również możliwe przy poważnych uszkodzeniach stawu spowodowanych urazem oraz u osób z diagnozą reumatoidalnego zapalenia stawów. Najczęstszą przyczyną podjęcia decyzji o endoprotezoplastyce stawu kolanowego jest gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego.

Jak wygląda zabieg endoprotezoplastyki?

Zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego trwa około 2 godzin. Lekarz ortopeda otwiera staw, usuwa uszkodzone elementy, a następnie wszczepia implant. Wcześniej musi oczyścić i odpowiednio przygotować okolice operowanego stawu na umocowanie protezy. Po zabiegu endoprotezy pacjent zostaje na kilka dni w szpitalu pod nadzorem, aby prawidłowo przebiegał proces gojenia.

Po operacji staw jest opuchnięty, a pacjent ma trudności z poruszaniem. Mimo to należy jak najwcześniej zacząć rehabilitację po endoprotezie kolana. Dotyczy to również innych form terapii, takich jak na przykład rehabilitacja stopy czy rehabilitacja po złamaniu ręki.

Rehabilitacja po endoprotezie kolana – kiedy zacząć?

Wbrew pozorom fizjoterapię można rozpocząć bardzo szybko po operacji. Wcześniejsze wykonywanie ćwiczeń sprzyja szybkiemu powrotowi do pełnej sprawności. Rehabilitacja po endoprotezie kolana obejmuje naukę chodu o kulach czy ćwiczenia pozwalające przywrócić zakres ruchomości stawu. Od tego zależy również to, jak długo chodzi się o kulach po endoprotezie kolana. Jeśli pacjent współpracuje z fizjoterapeutą, wtedy pożegna się z nimi już po 4 lub 6 tygodniach.

Jakie ćwiczenia wykonywać po endoprotezie kolana?

Ćwiczenia po endoprotezie kolana są istotne dla odzyskania pełnej sprawności. Do najważniejszych należą ćwiczenia izometryczne, które wzmacniają mięsień czworogłowy uda. Regularne ćwiczenia pod nadzorem fizjoterapeuty pomagają również w pełnym wyproście oraz zgięciu kolana. Należy się jednak stosować do zaleceń pooperacyjnych. Na początku ćwiczenia wykonywane są w łóżku i polegają na napinaniu mięśni łydek i pośladków. Mimo obrzęku pionizacja pacjenta z reguły następuje kolejnego dnia po zabiegu. Wtedy też uczy się podstawowych czynności.

Proces rehabilitacji obejmuje wiele ćwiczeń po endoprotezie kolana. Należą do nich na przykład:

 • unoszenie wyprostowanych nóg;
 • wykonywanie zgięcia stawu w pozycji siedzącej lub z podparciem nogi (zgięcie kolana po endoprotezie to jeden z istotnych elementów rehabilitacji);
 • ćwiczenia stawu skokowego (krążenia, zginanie).

Ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Od tego zależy bowiem ich skuteczność, a także to, jak długo boli kolano po endoprotezie.

Ile trwa rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego?

Ile trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana? Proces powrotu do sprawności po wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Czas ten może się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Ważne są regularne wizyty u fizjoterapeuty i stosowanie się do zaleceń, co pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na odzyskanie pełnej funkcjonalności kończyny oraz przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu.

Inne zalecenia po endoprotezie kolana

Czego nie wolno robić po endoprotezie kolana? Jakie są zalecenia po wymianie stawu? Jak spać po endoprotezie kolana? Takie pytania często zadają pacjenci. Po operacji chory musi pamiętać, że są pewne czynności, których nie wolno wykonywać. Na przykład nie zaleca się nagłych ruchów czy silnego obciążania stawu przez pierwsze tygodnie. Oto co warto wiedzieć:

 • do tego, czego nie wolno robić po endoprotezie kolana, należy dźwiganie i noszenie ciężkich przedmiotów;
 • przez kilka miesięcy trzeba oszczędzać staw i unikać długotrwałego stania;
 • konieczne może być wykluczenie sportów, które obciążają kolana lub są obarczone dużym ryzykiem upadku;
 • jeśli nie wiesz, jak spać po endoprotezie kolana, musisz mieć świadomość, że zalecane są pozycje na plecach lub na boku na stronie nieoperowanej z kolanem ułożonym na poduszce.

Ciepłe kolano po endoprotezie – co robić?

Ciepłe kolano po endoprotezie nie jest zwykle powodem do niepokoju, ale warto to skonsultować z lekarzem. To może oznaczać obrzęk, który z czasem powinien ustąpić. Jeśli dolegliwości bólowe i ciepło nie ustępują, warto zgłosić się do lekarza, aby wykluczyć możliwość powikłań.

Rehabilitacja po endoprotezie kolana jest dość długim procesem, który wymaga cierpliwości i determinacji. Kluczowe są regularne ćwiczenia, współpraca z fizjoterapeutą oraz przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych.

zobacz także